Projektowanie

Jak zrobić nawadnianie bezpośrednio do ogródka skalnego?

Kiedyś nadzwyczaj popularny, dzisiaj już tylko pospolity. Niegdyś robił furorę i każdy chciał taki mieć, dzisiaj raczej jest bo jest, bo zazwyczaj zrobiony był naście lat temu, kiedy brylował jeszcze w trendach ogrodniczych. Niestety, dzisiaj ogródki skalne nie są już tak fajne i mile widziane w nowoczesnych ogrodach. Zamienione zostały galanterią betonową, która jest coraz bardziej popularna.

Ogródki skalne, bądź jak ktoś woli to po prostu skalniaki robione były w ogrodach na potęgę. Gdzie się tylko ktoś nie obejrzał to można było zauważyć trendy w ogrodnictwie w postaci oczka wodnego a obok niego popularnego skalniaka. Nie było w tym nic złego, zresztą, ta moda pewnie jeszcze nie raz i nie dwa do nas wróci. Efekt był bardzo ładny i wszystko współgrało idealnie. Ale dzisiaj jest taki dostęp do galanterii betonowej, że nie trzeba szukać żadnych skał, żeby zrobić taki skalniak.

Jeżeli ktoś ma jeszcze ogródek skalny to warto doprowadzić do niego bezpośrednio nawadnianie. Wystarczy niewielka pompa oraz trochę węży i pomysłowość. Możemy w skalniaku zrobić nawet fontanny i w ten właśnie sposób zapewnić mu nawadnianie. Warto też zadbać o to, żeby roślinność w skalniaku była mocno zróżnicowana. W takim przypadku ciężko jednak będzie o odpowiednio dopasowane nawadnianie dla wszystkich rodzajów roślin.

Może nie każdy potrafi zrobić ogródek skalny. Kiedyś wymagało to uporu i fantazji, dzisiaj wystarczą chęci i pieniądze. Jak wszędzie można kupić gotowe projekty, nawet z oczkami wodnymi czy nie dużymi jeziorami. Na pewno jednak nic nie zastąpi tych skalniaków, które kiedyś z mozołem robiliśmy sami.